სამოდელო გაკვეთილები
ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ისტორიაში
VII კლასი
პედაგოგები: ქეთი ქათამაძე, დალი ლომთათიძე;
გაკვეთილის თემა: ლევან გოთუა- “უგზო ქარავანი”, I ნაწილი;
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს მხატვრულ ნაწარმოებში რეალურისა და გამონაგონის გამიჯვნა; სინონიმური ნაცვალსახელების გამოყენება კონტექსტის მიხედვით; მოსწავლე ამოიცნობს ტექსტის შესაბამისობას კონკრეტულ მიზანსა და აუდიტორიასთან. (ქართ. VII. 8.) მოსწავლე ქმნის წერილობით ტექსტებს სხვადასხვა მიზნით. (ქართ. VII. 11.)
გაკვეთილის წინაპირობა: მოსწავლეს ვაძლევთ დავალებას, მოიძიონ ინფორმაცია გიორგი სააკაძის შესახებ;
მოსწავლეთა ორგანიზება: ჯგუფური, საერთო-საკლასო;
აქტივობა: ჯგუფური მუშაობა, მოდელირებული წერა, აქტიური კითხვა, ვარაუდების სქემა, პრეზენტაცია;
დრო: 45 წუთი;
რესურსები: ინტერნეტი, წიგნი, დაფა, მარკერი;შეფასება: ჩართულობის, წერითი დავალებისა და პრეზენტაციის მიხედვით;
I ეტაპი- გაკვეთილს ვიწყებთ მისალმებითა და გაკვეთილის გეგმის გაცნობით: ბავშვების დახმარებით დაფაზე ვწერთ გაკვეთილის სავარაუდო გეგმასა და აქტივობებს, ვანაწილებთ დროს და შეფასების კრიტერიუმებს;ჯგუფებს ვაძლევ შემდეგ დავალებას- (დრო 10 წთ.) სიტყვების: მოურავი, დილეგი, შური, ბრძოლა, შვილი- გამოყენებით შეადგინონ მცირე ზომის ჩანახატი, ესსე, მინიატურა, ნოველა. გადმოსცენ, რა ასოციაციას ბადებს მათში ეს სიტყვები, როგორ შეიძლება მათი დაკავშირება ისე, რომ გარკვეული სიუჟეტი მივიღოთ. ნამუშევრების პრეზენტაცია გაკვეთილის თემის გაცნობისა და დამუშავების მერე მოხდება;
II ეტაპზე ვიწყებთ ტექსტის I ნაწილის ჯერ გაცნობით, მერე შესწავლით კითხვას. ვისაუბრებთ ავტორზე, ლევან გოთუას შესახებ მივაწვდი ინფორმაციას, დავაკვირდებით სათაურს, რა განწყობას ბადებს იგი, რისი თქმა სურს სათაურიდანვე მწერალს? (სავარაუდო პასუხები იქნება: ქარავანი აღმოსავლური სამყაროსთვისაა დამახასიათებელი, სიტყვა უგზო ალბათ ნიშნავს გზაარეულს, დაკარგულს, უმიზნოდ მოხეტიალეს)შესწავლითი კითხვის დროს გამოვიყენებთ კორნელის მეთოდს, დაფაზე წინასწარ დავხაზავთ ცხრილს და თანდათან შევავსებთ მას.
წინადადებებზე, სადაც გამოყენებულია ნაცვალსახელები: იგი (იგი ხომ სულ 19 წლისა იყო), თავად (ზრდილობაშიც თავად გამოწვრთნა), შევჩერდებით და ვსვამ კითხვებს: მოვუძებნოთ სინონიმური შესატყვისი ნაცვალსახელს იგი (ის), თავად (თვითონ, თვით), კიდევ რომელი სინონიმური ნაცვალსახელები ვიცით? (ყოველი- თითოეული, ამნაირი-ამგვარი-ამისთანა, ყოველნაირი-ყოველგვარი, ყველაფერი-ყოველივე), რა შემთხვევაში არ ცვლიან ისინი ერთმანეთს? (მაგალითად, ყველა პასუხობდა, თითოეული პასუხობდა- არის თუ არა ერთი და იგივე). ვაძლევ საშინაო დავალებად (ენაში), შეადგინონ წინადადებები სინონიმური ნაცვალსახელების გამოყენებით.
აქტიური კითხვა- კორნელის მეთოდი (დრო-20 წთ)
vin? გორგასალ ნასყიდაშვილი;
ბეჟანი, მისი შვილი;
გიორგი სააკაძე;
თურქი იასაული; ნოსტეველი გლეხი, სააკაძის ერთგული მებრძოლი; ბრძენი, გულმართალი; თამამი; თავგანწირული;
ხელმარდი და პირმართალი ვაჟკაცი, 19 წლის, ხალისიანი, კარგი მეომარი;
დიდი მოურავი, ფიცხი, მრისხანე,
უხეში, მადლიერი,
რა?(ნასესხები ლექსიკა) გურჯი-ქართველი; ბაირამობა- მაჰმადიანთა ახალი წელი;ისკანდერი- თურქი;გიაური-ურჯულო;დაუშარნა სახე- სახე შეეცვალა, შეშფოთდა;
სად? ალეპო, ჰალაბის დილეგი,ქალაქი თურქეთში;
ტაშისკარი, მარაბდა, მარტყოფი; ადგილები საქართველოში, სადაც გიორგი სააკაძემ გადაიხადა ომი;
როდის? XVII საუკუნის II ნახევარი სააკაძე უკვე თურქეთშია გახიზნული;
როგორ? ლეკვებწაგვრილი მგელივით, ვეება ბუსავით ქონგური; ჯარასავით ტრიალებდა- ფრაზეოლოგიზმი-ენამძიმე ქართული- უჭირს ქართულად საუბარი
მოისწრაფა ხელი; ჩქარა მოძრაობდა იქით-აქეთ; ,
რატომ? ქართველები ტყვედ ჩავარდნენ;სიკვდილი ელის ბეჟანსაც; ღალატით შეიპყრეს; მოსალოდნელია უბედურება;
III ეტაპი- (დრო 10 წთ) ტექსტის გაცნობის შემდეგ ერთვება ისტორიის პედაგოგი, სთხოვს მოსწავლეებს, გაიხსენონ, რა იციან გიორგი სააკაძის შესახებ, როგორ არის დახასიათებული და შეფასებული დიდი მოურავი ისტორიულ წყაროებში, მოსწავლეები შეავსებენ ცხრილს: ისტორიული პირი- ლიტერატურული პერსონაჟი, რა ცვლილება განიცადა სააკაძის სახემ ლევან გოთუას ნაწარმოებში?
ისტორიული წყაროები მხატვრული ნაწარმოები

ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ისტორიაში
VII კლასი
პედაგოგები: ქეთი ქათამაძე, დალი ლომთათიძე;
გაკვეთილის თემა: ლევან გოთუა- “უგზო ქარავანი”, I ნაწილი;
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს მხატვრულ ნაწარმოებში რეალურისა და გამონაგონის გამიჯვნა; სინონიმური ნაცვალსახელების გამოყენება კონტექსტის მიხედვით; მოსწავლე ამოიცნობს ტექსტის შესაბამისობას კონკრეტულ მიზანსა და აუდიტორიასთან. (ქართ. VII. 8.) მოსწავლე ქმნის წერილობით ტექსტებს სხვადასხვა მიზნით. (ქართ. VII. 11.)
გაკვეთილის წინაპირობა: მოსწავლეს ვაძლევთ დავალებას, მოიძიონ ინფორმაცია გიორგი სააკაძის შესახებ;
მოსწავლეთა ორგანიზება: ჯგუფური, საერთო-საკლასო;
აქტივობა: ჯგუფური მუშაობა, მოდელირებული წერა, აქტიური კითხვა, ვარაუდების სქემა, პრეზენტაცია;
დრო: 45 წუთი;
რესურსები: ინტერნეტი, წიგნი, დაფა, მარკერი;შეფასება: ჩართულობის, წერითი დავალებისა და პრეზენტაციის მიხედვით;
I ეტაპი- გაკვეთილს ვიწყებთ მისალმებითა და გაკვეთილის გეგმის გაცნობით: ბავშვების დახმარებით დაფაზე ვწერთ გაკვეთილის სავარაუდო გეგმასა და აქტივობებს, ვანაწილებთ დროს და შეფასების კრიტერიუმებს;ჯგუფებს ვაძლევ შემდეგ დავალებას- (დრო 10 წთ.) სიტყვების: მოურავი, დილეგი, შური, ბრძოლა, შვილი- გამოყენებით შეადგინონ მცირე ზომის ჩანახატი, ესსე, მინიატურა, ნოველა. გადმოსცენ, რა ასოციაციას ბადებს მათში ეს სიტყვები, როგორ შეიძლება მათი დაკავშირება ისე, რომ გარკვეული სიუჟეტი მივიღოთ. ნამუშევრების პრეზენტაცია გაკვეთილის თემის გაცნობისა და დამუშავების მერე მოხდება;
II ეტაპზე ვიწყებთ ტექსტის I ნაწილის ჯერ გაცნობით, მერე შესწავლით კითხვას. ვისაუბრებთ ავტორზე, ლევან გოთუას შესახებ მივაწვდი ინფორმაციას, დავაკვირდებით სათაურს, რა განწყობას ბადებს იგი, რისი თქმა სურს სათაურიდანვე მწერალს? (სავარაუდო პასუხები იქნება: ქარავანი აღმოსავლური სამყაროსთვისაა დამახასიათებელი, სიტყვა უგზო ალბათ ნიშნავს გზაარეულს, დაკარგულს, უმიზნოდ მოხეტიალეს)შესწავლითი კითხვის დროს გამოვიყენებთ კორნელის მეთოდს, დაფაზე წინასწარ დავხაზავთ ცხრილს და თანდათან შევავსებთ მას.
წინადადებებზე, სადაც გამოყენებულია ნაცვალსახელები: იგი (იგი ხომ სულ 19 წლისა იყო), თავად (ზრდილობაშიც თავად გამოწვრთნა), შევჩერდებით და ვსვამ კითხვებს: მოვუძებნოთ სინონიმური შესატყვისი ნაცვალსახელს იგი (ის), თავად (თვითონ, თვით), კიდევ რომელი სინონიმური ნაცვალსახელები ვიცით? (ყოველი- თითოეული, ამნაირი-ამგვარი-ამისთანა, ყოველნაირი-ყოველგვარი, ყველაფერი-ყოველივე), რა შემთხვევაში არ ცვლიან ისინი ერთმანეთს? (მაგალითად, ყველა პასუხობდა, თითოეული პასუხობდა- არის თუ არა ერთი და იგივე). ვაძლევ საშინაო დავალებად (ენაში), შეადგინონ წინადადებები სინონიმური ნაცვალსახელების გამოყენებით.
აქტიური კითხვა- კორნელის მეთოდი (დრო-20 წთ)
vin? გორგასალ ნასყიდაშვილი;
ბეჟანი, მისი შვილი;
გიორგი სააკაძე;
თურქი იასაული; ნოსტეველი გლეხი, სააკაძის ერთგული მებრძოლი; ბრძენი, გულმართალი; თამამი; თავგანწირული;
ხელმარდი და პირმართალი ვაჟკაცი, 19 წლის, ხალისიანი, კარგი მეომარი;
დიდი მოურავი, ფიცხი, მრისხანე,
უხეში, მადლიერი,
რა?(ნასესხები ლექსიკა) გურჯი-ქართველი; ბაირამობა- მაჰმადიანთა ახალი წელი;ისკანდერი- თურქი;გიაური-ურჯულო;დაუშარნა სახე- სახე შეეცვალა, შეშფოთდა;
სად? ალეპო, ჰალაბის დილეგი,ქალაქი თურქეთში;
ტაშისკარი, მარაბდა, მარტყოფი; ადგილები საქართველოში, სადაც გიორგი სააკაძემ გადაიხადა ომი;
როდის? XVII საუკუნის II ნახევარი სააკაძე უკვე თურქეთშია გახიზნული;
როგორ? ლეკვებწაგვრილი მგელივით, ვეება ბუსავით ქონგური; ჯარასავით ტრიალებდა- ფრაზეოლოგიზმი-ენამძიმე ქართული- უჭირს ქართულად საუბარი
მოისწრაფა ხელი; ჩქარა მოძრაობდა იქით-აქეთ; ,
რატომ? ქართველები ტყვედ ჩავარდნენ;სიკვდილი ელის ბეჟანსაც; ღალატით შეიპყრეს; მოსალოდნელია უბედურება;
III ეტაპი- (დრო 10 წთ) ტექსტის გაცნობის შემდეგ ერთვება ისტორიის პედაგოგი, სთხოვს მოსწავლეებს, გაიხსენონ, რა იციან გიორგი სააკაძის შესახებ, როგორ არის დახასიათებული და შეფასებული დიდი მოურავი ისტორიულ წყაროებში, მოსწავლეები შეავსებენ ცხრილს: ისტორიული პირი- ლიტერატურული პერსონაჟი, რა ცვლილება განიცადა სააკაძის სახემ ლევან გოთუას ნაწარმოებში?
ისტორიული წყაროები მხატვრული ნაწარმოები

გაკვეთილის ბოლოს ჯგუფები წარმოადგენენ მოდელირებული წერის დროს შესრულებულ ნაშრომებს,(დრო 5 წთ.) იმსჯელებენ, რამდენად ლოგიკურად დაუკავშირეს მათ ეს სიტყვები გაკვეთილის თემას, რა მხატვრული ღირებულებით გამოირჩევა თითოეული ნამუშევარი. შეფასება მოხდება შემდეგი კრიტერიუმებით: ა) არის თუ არა გამოყენებული შეთავაზებული სიტყვები ნაშრომში; ბ) რამდენად დამაჯერებელი და ლოგიკურია სიუჟეტი და ფაბულა; გ) გამოკვეთილია თუ არა მინიატურის იდეა და მთავარი სათქმელი; დ) მორფოლოგიურ-ორთოგრაფიული, სტილისტური და სინტაქსური ხარვეზები;
ამის შემდეგ მოსწავლეებს მვცემთ საშინაო დავალებას(ლიტერატურაში), გამოთქვან I ნაწილის მიხედვით საკუთარი ვარაუდი, რა საერთო აქვთ ნოსტეველ გლეხსა და თურქ იასაულს, საიდან შეიძლება ისინი იცნობდნენ ერთმანეთს, როგორ შეიძლება მოქმედება განვითარდეს მათი აზრით.
Комментариев нет:
Отправить комментарий